קין והבל

וַיְהִי מִקֵּץ יָמִים וַיָּבֵא קַיִן מִפְּרִי הָאֲדָמָה מִנְחָה לַה'. וְהֶבֶל הֵבִיא גַם הוּא מִבְּכֹרוֹת צֹאנוֹ וּמֵחֶלְבֵהֶן וַיִּשַׁע ה' אֶל הֶבֶל וְאֶל מִנְחָתוֹ. וְאֶל קַיִן וְאֶל מִנְחָתוֹ לֹא שָׁעָה וַיִּחַר לְקַיִן מְאֹד וַיִּפְּלוּ פָּנָיו (ד ג-ה)

יש אשר אינם מבינים מדוע ה' לא שעה למנחתו של קין. אמנם יש רמז די ברור שקין הביא סתם "מִפְּרִי הָאֲדָמָה" ואילו הבל הביא "מִבְּכֹרוֹת צֹאנוֹ וּמֵחֶלְבֵהֶן". עדיין יש הרגשה שה' היה יכול לקבל את מנחתו לפנים משורת הדין.

לדעתי מסתתר כאן המסר: "כִּי הָאָדָם יִרְאֶה לַעֵינַיִם וַה' יִרְאֶה לַלֵּבָב" (שמואל ב טז ז). ה' יודע מה הן כוונותיו של קין ומה הן מידותיו, גם אם אינם מופיעים בפסוקים הנגלים לעינינו בהבאת מנחתו. בגוף הפסוקים אין הסבר לכך מאחר שכך גם המצב בחיים האמיתיים: ללא נבואה לא נוכל לדעת את צפונות לב האדם.

מהיכן אני מסיק שמידותיו של קין היו מקולקלות? מצטער שהתשובה כל כך פשוטה אבל אנו רואים שמספר פסוקים לאחר מכן קין רוצח את אחיו… כמו כן בתשובתו של קין "לא ידעתי, השומר אחי אנכי" הוא מביע חוסר חרטה על מעשיו בנוסף למגוון כה רחב של תכונות רעות שיקשה עלי למנות את כולן. רשימה חלקית: חוסר אחריות, חוסר אמונה בהשגחה, זלזול בחיי אדם, אי נטילת אחריות למעשיו, סתם שקרן ועוד. כיצד בן אדם (מדובר בבנו של אדם…) בעל תכונות כאלה בכלל מצפה שה' ישעה למנחתו? כיצד ייתכן שבכלל תהינו מדוע ה' לא שעה למנחתו?

עוד תהייה העולה מן הפסוקים היא שלכאורה הרצח נגרם ע"י ה' שהצית את הקנאה בין האחים. יש כאן לדעתי מסר חשוב: כמה שמתחשק לנו, לא ניתן להאשים את ה' על מעשיהם של בני האדם. יש כאן תשובה עם סימן קריאה לכל מי שרוצה להאשים את ה' בזוועות מעשה ידי אדם לדורותיהם.

מדוע לא ניסה ה' להרגיע את קין מבעוד מועד ולהסביר לו שככה זה בעולם ולפעמים מפסידים, וצריך להתגבר, לשנס מותניים ולנסות להשתפר בפעם הבאה? למה לא הסביר ה' לקין על יצר הרע ועל כך שניתן גם ניתן להתגבר? התשובה היא שכמובן זה בדיוק מה שה' עשה, עוד לפני מעשה הרצח:

וַיֹּאמֶר ה' אֶל קָיִן לָמָּה חָרָה לָךְ וְלָמָּה נָפְלוּ פָנֶיךָ. הֲלוֹא אִם תֵּיטִיב שְׂאֵת וְאִם לֹא תֵיטִיב לַפֶּתַח חַטָּאת רֹבֵץ וְאֵלֶיךָ תְּשׁוּקָתוֹ וְאַתָּה תִּמְשָׁל בּוֹ (ד ו-ז) לסיכום, מן הרצח הראשון בעולם אנו לומדים את היסודות של טוב ורע ועל השגחת ה' על העולם. אנו לומדים על מידות, מוסריות, כוחו של האדם מול היצרים שבו, אחריותו של האדם למעשיו, אי אחריותו של ה' למעשי בני אדם, וכן על שכר ועונש – כל זאת משבעה פסוקים

היה מעניין? אפשר לקבל דבר תורה שבועי בוואטסאפ! פרטים

One thought on “קין והבל”

  1. קודם כל רציתי לומר לך שמאד נהניתי,
    יש לך חשיבה ישרה ומענינת.
    פשט ישר נותן הרבה הבנה לעומק הדרש של חכמינו זכרונם לברכה

    בהצלחה מרובה
    צוריאל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *