סולם יעקב

מהי המשמעות של חלומו של יעקב? מה מסמל הסולם ומדוע מלאכים עולים ויורדים בו? מהי משמעות העיתוי של החלום?

לאחר שגנב את הברכות נאלץ יעקב, איש הרוח, לצאת לגלות מן האוהל הנוח ולהתחיל להשקיע בעבודה ארצית. יעקב חשש לגורלו. בחלומו רואה יעקב סולם שמחבר בין השמים לארץ, בו מלאכים עולים ויורדים. תכונתם של מלאכים היא שהם לא יכולים להשתנות ולהתפתח מבחינה רוחנית. אם המלאכים יכולים להשתמש בסולם, משמעות הדבר היא שבניגוד להגיון שהשמים מייצגים את הרוחני – השמים והארץ הם באותה דרגה רוחנית. הם שני צדדים של אותו מטבע. כפי שהמטבע אינו נראה אותו דבר משני צידיו, כך גם המציאות לובשת צורה שונה בשמים ובארץ.

המסר של הסולם הוא שההתעסקות בגשמי איננה סותרת את העבודה הרוחנית. ביהדות, הדרך להתעלות רוחנית איננה בהתנתקות מחיי העולם אלא תוך העלאת העולם הגשמי לדרגה רוחנית גבוהה. עשיית מצוות בחפצים גשמיים. הקדשת החומר.

לאחר תאור הסולם כתוב: “וְהִנֵּה ה’ נִצָּב עָלָיו” (כח יג) ולא ברור האם ה’ ניצב על הסולם או על יעקב. חוסר הבהירות הזו מלמדת שבחלום הסולם נמשל ליעקב. יעקב אף הוא מוצב ארצה וראשו בשמים. אין סתירה בין רוחניות לארציות. ה’ מחדד את המסר ומוסיף שהוא ישמור עליו. בדברי ה’ חוזר ונשנה מוטיב הארץ: “הָאָרֶץ אֲשֶׁר אַתָּה שֹׁכֵב עָלֶיהָ” (כח יג), “וְהָיָה זַרְעֲךָ כַּעֲפַר הָאָרֶץ” (לעומת כוכבי השמים לאברהם), “וְנִבְרְכוּ בְךָ כָּל מִשְׁפְּחֹת הָאֲדָמָה” (כח יד), “וַהֲשִׁבֹתִיךָ אֶל הָאֲדָמָה הַזֹּאת” (כח טו).

יעקב קולט את המסר. הרוחניות לא נמצאת רק בשמים, אלא ייתכן בית אלקים על האדמה המהווה שער לשמיים. יעקב מתחייב שלאחר שיעבור את התקופה של חוסר וודאות, הוא ישוב למקום הזה ויקים בו בית לאלקים.

אני חושב שבמשך תקופת היותו בחרן הבין יעקב את החלום יותר טוב. יעקב לא הקים לבסוף בית לאלקים בבית אל, אלא רק הקריב שם קרבנות. המשמעות של החלום אינה מוגבלת למקום אחד מיוחד אלא מתייחסת לכל מקום.

היה מעניין? אפשר לקבל דבר תורה שבועי בוואטסאפ! פרטים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *