מספרים עגולים

בספר במדבר שני מפקדים. מטרת המפקד השני הוא צבאי, לקראת הכניסה לארץ – אך המפרשים מתקשים במציאת מטרת המפקד הראשון שבפרשתנו. התשובה הפשוטה שמביא רשב"ם (א ב) היא שבשלב זה, לפני חטא המרגלים, התכנון היה להיכנס כעת לארץ והמפקד הוא מפקד צבאי (א ג): "מִבֶּן עֶשְׂרִים שָׁנָה וָמַעְלָה כָּל יֹצֵא צָבָא בְּיִשְׂרָאֵל תִּפְקְדוּ אֹתָם לְצִבְאֹתָם". מפקד הלויים הוצמד למפקד הכללי על מנת שיחליפו את הבכורות.

מפרשים רבים תוהים למה כל התוצאות במנין השבטים מתחלקים במאה. רבים מסיקים שהמספרים עוגלו. הרמז הראשון לכך שזה לא נכון הוא במפקד השני, בו כל המספרים מתחלקים במאה חוץ משבט ראובן (כו ז): "אֵלֶּה מִשְׁפְּחֹת הָראוּבֵנִי וַיִּהְיוּ פְקֻדֵיהֶם שְׁלֹשָׁה וְאַרְבָּעִים אֶלֶף וּשְׁבַע מֵאוֹת וּשְׁלֹשִׁים". בפרשתנו טמונה ההוכחה לכך שהמספרים מדויקים. מנין בני לוי הוא שוב מספר עגול – 22000 (יש גם עוד 300 בני לוי שהם בכורות, רשב"ם). מנין הבכורות הוא מספר לא עגול בכלל – 22273. ההפרש כפי שמופיע בתורה הוא 273, כך שמנין הלויים אינו מעוגל – וכנראה שכך גם מנין שאר השבטים.

ישאל השואל: באיזו מקריות יצאו כל המספרים עגולים? התשובה הפשוטה היא שזה לא מקרי אלא ה' מסובב פה את העניינים. יתעקש השואל: מה כל כך חשוב שהמספרים יצאו עגולים? אפשר לענות קודם כל שאם המספרים לא חשובים אז לא היה נערך מפקד; כמו כן יש כאן מסר שה' נמצא גם בפרטים הקטנים של מה שנראה לנו כמקרי, ואפילו יכול לסדר את העניינים כך שהמספרים הגדולים יסתדרו: ה' סופר כל אחד באופן מדויק, ואף אחד לא הולך לאיבוד בתוך הקהל. בפרשת 'כי תבוא' אראה, בהסתמך על המפקד השני, שבני ישראל מתחלקים בדיוק שווה בשווה בין הר גריזים להר עיבל.