איסוף מן לשבת

השתלשלות המאורעות בפרשיית המן לא הגיונית. ה' לא אמר למשה להסביר לבני ישראל לגבי יום שישי, אלא הוא רק אמר לו מה עתיד לקרות. אז איך בכל זאת ליקטו "לחם משנה" ביום שישי? למה באו נשיאי העדה אל משה על מנת כביכול להלשין על אלו שליקטו מנה כפולה? להלן הפסוקים הרלוונטיים:

(טז ד-ה):

וַיֹּאמֶר ה' אֶל מֹשֶׁה הִנְנִי מַמְטִיר לָכֶם לֶחֶם מִן הַשָּׁמָיִם וְיָצָא הָעָם וְלָקְטוּ דְּבַר יוֹם בְּיוֹמוֹ לְמַעַן אֲנַסֶּנּוּ הֲיֵלֵךְ בְּתוֹרָתִי אִם לֹא. וְהָיָה בַּיּוֹם הַשִּׁשִּׁי וְהֵכִינוּ אֵת אֲשֶׁר יָבִיאוּ וְהָיָה מִשְׁנֶה עַל אֲשֶׁר יִלְקְטוּ יוֹם יוֹם

(טז טז-כה):

זֶה הַדָּבָר אֲשֶׁר צִוָּה ה' לִקְטוּ מִמֶּנּוּ אִישׁ לְפִי אָכְלוֹ עֹמֶר לַגֻּלְגֹּלֶת מִסְפַּר נַפְשֹׁתֵיכֶם אִישׁ לַאֲשֶׁר בְּאָהֳלוֹ תִּקָּחוּ. וַיַּעֲשׂוּ כֵן בְּנֵי יִשְׂרָאֵל וַיִּלְקְטוּ הַמַּרְבֶּה וְהַמַּמְעִיט. וַיָּמֹדּוּ בָעֹמֶר וְלֹא הֶעְדִּיף הַמַּרְבֶּה וְהַמַּמְעִיט לֹא הֶחְסִיר אִישׁ לְפִי אָכְלוֹ לָקָטוּ. וַיֹּאמֶר מֹשֶׁה אֲלֵהֶם אִישׁ אַל יוֹתֵר מִמֶּנּוּ עַד בֹּקֶר. וְלֹא שָׁמְעוּ אֶל מֹשֶׁה וַיּוֹתִרוּ אֲנָשִׁים מִמֶּנּוּ עַד בֹּקֶר וַיָּרֻם תּוֹלָעִים וַיִּבְאַשׁ וַיִּקְצֹף עֲלֵהֶם מֹשֶׁה. וַיִּלְקְטוּ אֹתוֹ בַּבֹּקֶר בַּבֹּקֶר אִישׁ כְּפִי אָכְלוֹ וְחַם הַשֶּׁמֶשׁ וְנָמָס. וַיְהִי בַּיּוֹם הַשִּׁשִּׁי לָקְטוּ לֶחֶם מִשְׁנֶה שְׁנֵי הָעֹמֶר לָאֶחָד וַיָּבֹאוּ כָּל נְשִׂיאֵי הָעֵדָה וַיַּגִּידוּ לְמֹשֶׁה. וַיֹּאמֶר אֲלֵהֶם הוּא אֲשֶׁר דִּבֶּר ה' שַׁבָּתוֹן שַׁבַּת קֹדֶשׁ לַה' מָחָר אֵת אֲשֶׁר תֹּאפוּ אֵפוּ וְאֵת אֲשֶׁר תְּבַשְּׁלוּ בַּשֵּׁלוּ וְאֵת כָּל הָעֹדֵף הַנִּיחוּ לָכֶם לְמִשְׁמֶרֶת עַד הַבֹּקֶר. וַיַּנִּיחוּ אֹתוֹ עַד הַבֹּקֶר כַּאֲשֶׁר צִוָּה מֹשֶׁה וְלֹא הִבְאִישׁ וְרִמָּה לֹא הָיְתָה בּוֹ

ההסבר פשוט. בפסוק יז רואים שאחד הנסים שהיה במן הוא שלא משנה כמה אספת – באורח פלא הכמות היתה בדיוק עומר (רש"י, יז). לקח לבני ישראל עד יום חמישי להתרגל לא להתאמץ באיסוף ובמדידה שכן הכמות הסתדרה מעצמה. פתאום ביום שישי הכמות שנאספה הסתדרה באורח פלא על שני עומרים (רש"י כב!). אנשים לא ידעו מה לעשות. משה כבר כעס פעם אחת (פסוק יט) ומתוך חשש להכעיסו שוב – פנו האנשים לנשיאי העדה. כשהבינו נשיאי העדה שמדובר בתופעה נפוצה (שודאי קרתה גם להם עצמם) הם פנו בעדינות למשה ושאלו אותו מה לעשות ומה ההסבר.

למעשה הסבר זה כתוב במפורש בפסוק ה' שהובא לעיל. ה' אמר למשה שביום שישי אחרי שיביאו מן לבית יראו שיש להם מנה כפולה, ולא היה צריך להגיד לעם לאסוף מנה כפולה שכן דבר זה קרה מאליו.

המסר המיוחד של איסוף המן בכלל הוא השוויון לפני ה'. בזמן מסע בני ישראל במדבר לא היו מעמדות בעם: לא היה אדם עשיר עם הרבה אוכל בביתו, ולא היה אדם עני שחסר לו אוכל. לכולם היה בדיוק עומר אחד לכל יום. בני ישראל למדו להשליך יהום על ה', ללכת לישון עם מזווה ריק ולבטוח בה' שמחר בבוקר תגיע מנת המזון.

המסר של המן ממשיך ללוות אותנו גם היום בספירת העומר ואני מפנה אתכם לקרוא את המאמר לפרשת אמור לפתרון חידת "ממחרת השבת".